8 października 2014

ZEGAR SŁONECZNY I RUDE LIŚCIE


Zegar słoneczny, który odmierza czas na podstawie zmiany pozycji Słońca, najczęściej wyrażony jako lokalny prawdziwy czas słoneczny. Jego działanie polega na wskazaniu odpowiedniej podziałki za pomocą cienia, rzucanego przez nieruchomą wskazówkę na skalę czasu (np. z podziałką godzinową), umieszczoną na powierzchni (niekoniecznie płaskiej – jak np. w zegarach pierścieniowych) tarczy zegarowej, znajdującej się na ziemi, posadzce, ścianie budowli lub postumencie. Zegar słoneczny pozbawiony jest własnego napędu, jego działanie wykorzystuje obrotowy ruch Ziemi, co pozwala zaliczyć go do klasy zegarów naturalnych (razem z zegarami wodnymi, piaskowymi i ogniowymi).
Naszym zegarem był kij, którym wyznaczaliśmy godziny. Czy udało nam się jakąś godzinę wyznaczyć ? Pewnie tak, Edek bawił się przy tym świetnie, a my razem z nim.
Po wyznaczaniu czasu Edek zabrał się za sprzątanie parku z liści. Mówił:  jestem ogrodnikiem. Takiego oto ogrodnika, w leniwe, słoneczne, ciepłe jesienne przedpołudnie, można było spotkać w Parku Południowym. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz