12 listopada 2015

CUKIER

W sobotę, 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Warto wspomnieć o rosnącej zachorowalności na cukrzycę typu 1 (insulinozależną), jak i typu 2 wśród dzieci i młodzieży. 
Dziecko, które jest chore, praktycznie potrzebuje 24 godzinnej opieki. Potrzebuje wsparcia kogoś, kto nad nim czuwa, uczy i podejmuje decyzje, kiedy zjeść i w jakiej dawce podać insulinę. Rodzice dzieci przedszkolnych/szkolnych potrzebują też współpracy z przedszkolem/szkołą. W całej tej sytuacji, dzieci nadal są tylko dziećmi. Chcą robić wszystko to co ich rówieśnicy. Chcą nocować u swoich koleżanek i przyjaciół. Starajmy się pomagać dzieciakom naszych rodzin i przyjaciół w tym, by czerpały z życia tyle samo radości co my.

Nasi przyjaciele, mają 10-letnią córkę Zuzię. Zuzia jest chora na cukrzycę od trzech lat. Rodzice Zuzi piszę bloga 3mamcukier, w którym chcą pokazać innym rodzicom, jak nadal żyć normalnie. 
Odkąd Zuzia choruje,  dużo dowiedzieliśmy się o cukrzycy i o tym jak z nią żyć. Uczymy się jak wymienić wkłucie i sensor. Sami też, dzięki kalkulatorowi taty Zuzi (http://www.3mamcukier.pl/index.php/3mc) możemy podawać posiłki. Zuzia czasami u nas nocuje. Trochę chęci z naszej strony, może dać tyle radości. Pomagajmy.Oto kilka faktów z danych statystycznych (2015):

Obecnie na cukrzycę choruje 13% populacji ludzkiej (to 415 mln dzieci + 542 mln dorosłych).
Z powodu cukrzycy umiera 5,0 milionów osób rocznie, czyli 1 osoba co 6 sekund.
Globalne wydatki służby zdrowia związane z cukrzycą wynoszą 673 miliardów dolarów rocznie.
W Europie 26% przypadków śmierci spowodowanych cukrzycą występuje u osób, które nie ukończyły 60 lat.
Na świecie 542.000 dzieci w wieku 0-14 lat ma cukrzycę typu 1, w Europie  - 140.000.
W Europie rocznie diagnozuje się 21.600 nowych przypadków cukrzycy typu 1 wśród dzieci w tym wieku.

Największe liczby chorych na cukrzycę w Europie notuje się w: Niemczech, Turcji, Rosji.

Źródło: http://www.diabetesatlas.org/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz